19 Ocak 2016 Salı

Vazelin

Karosen ticareti yapan Amerikalı kimya mühendisi petrol kuyularında kimyager olarak çalışmaya karar verir. Bu nedenle petrol kuyularına yatırım yapar. Sondaj kulesini incelerken Rod Wax olarak bilinen sondaj platformunun yataklara girişini sağlayan yapışkan maddeyi keşfeder. Bu maddenin işçilerin çalışmasını engellediğini ama aynı zamanda ayaklarında ki yaraların daha çabuk iyileştiğini görür. Bir miktar alıp laboratuvarında inceler. Yüzde yüz doğal ve cildi koruyan vazelini keşfeder.

Dönem koşullarıyla, at arabasına yüklediği vazelin numunelerini New York eyaletine dağıtır. Ardından köşeyi döner :)

Yaz kış ellerim çok kurur.
Kokusunu sevdiğim tüm kremleri kullanmışımdır ama babam her defasında, yapma etme evladım vazelin kullan diye de uyarmıştır.
Baba lafı dinlenir tabii.
Başladım kullanmaya.
Cidden fark etti.
Yalnız geçenlerde vazelin kullandığımı gören arkadaşım içinde petrol atığı var dediğinde zararlıdır diye düşünüp bırakmıştım başta ama araştırınca vazelinin bulunuşu çok hoşuma gitti. Hem doğal hem de çok faydası var.
Hem de kokusu çok güzel :)

4 yorum:

 1. Allah cesıt cesıt nimetler yaratmış da bulup kullanamyı da bize bırakmış. Hikayesini bilmiyordum petrol konusunu irdelemek Lazım. Günümüzde doğal olanı bulmak nerdeyse imkansız olmus. Teşekkürler yazınız ıcın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim yorumunuz için, gerçekten öyle varlığından haberdar olmadığımız daha ne nimetler vardır kim bilir..

   Sil
 2. Hikayeyi bende bilmiyordum ne hoş...
  bu arada yasmincim blogun biraz kaymış da farkındasın değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım nabrut dönüşüm geç oldu kusura bakma. Sayfamı sonradan fark ettim :) iş yerinde ekran büyük ayarlayamıyorum evde de bilgisayar ekranı küçük geliyor :) banner olayını çözdüğüm zaman düzelecek inşallah :)

   Sil

Gönlünden geldiği gibi!