16 Ekim 2015 Cuma

Kebapçı İskender

Düğün sonrası yorgunluğu atmak için Bursa'nın oylat kaplıcalarını tercih etmiştik.
Üç günlük gezimizin ilk gününü Bursa'da değerlendirdik.
Öncesinde çok fazla araştırma fırsatımız olmayınca en azından -İskender yemeden dönmedik diyelim, diye iskenderin has yerini bulma çabasına giriştik.
 

Hayatımda bu kadar lezzetli İskender yemedim! desem yeri. Çok güzeldi. Bildiğimiz etin lokuma dönüşme hali. Her şeyden güzeli de mekanın havası. Mekan enerjisi o kadar yüksekti ki, gözüm dışarda ki sırayı görmese gönlüm saatlerce oturmak isterdi..


Mekanın tarihçesine bakınca nesilden nesile geldiği anlaşılıyor. Üç nesil sonra İskender'i devir alan Cevat İskenderoğlu ve oğulları tarafından Kebapçı İskender devam ettiriliyor.

Her şeyden önce Bursa harika bir şehir. Bir çok yerinde tarihin getirdiklerine saygı duyulmuş ve korunma çabası sarf edilmiş. Her şey öyle güzel ki insan kalabalığın içinde sıkılmıyor bile. Kebapçı İskender'de de onu görmüş olduk. Masalar, sandalyeler, resimler mistik bir hava yaymış etrafa ve her güzellik kendi içinde kendini muhafaza etmiş.


Kebapçı İskender'in girişinde resimdekine benzer uzun kuyruklar oluyormuş. Biz tesadüf eseri gider gitmez yer bulmuştuk.

Oylat dönüşü vaktimiz olmadığı için tekrar gidemedik Kebapçı İskender'e ama hala aklımızda :) Buralarda damak tadımıza hitap eden böyle lezzetli bir İskender tadabileceğimizi düşünmüyoruz. İnşallah hayırlı sebepler ve güzel vesileler ile yolumuz tekrar düşer diye umut ediyoruz.


***Giderseniz benim yerime de yiyin ^.^

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Gönlünden geldiği gibi!